توسعه پایدار

مدیریت پروژه یکپارچه
نوامبر 3, 2019

توسعه پایدار

Many wind turbines and a large solar panel array in a desert valley, Palm Springs, California, USA

در قرون گذشته و با پیشرفت علوم و صنایع تصور بشر این بوده که می‌تواند بدون هیچ محدودیتی قدرت خود را روی کره زمین به نمایش بگذارد. در آن دوره این تصور حاکم بود که محیط به‌طور عمده به‌عنوان یک عامل خارجی و تنها برای استفاده و استثمار انسان در نظر گرفته می‌شد. در این دیدگاه، ارتباط انسان و محیط، به‌صورت غلبه انسان بر طبیعت بوده و بر این باور استوار بود که دانش و فن‌آوری بشر می‌تواند بر تمام موانع محیطی و طبیعی برتری یابد. لذا شروع به ساخت و توسعه صنایع و سازه‌های عظیم همچون کارخانه‌های صنعتی، سدها، بندرگاه‌ها، نیروگاه­های اتمی و … نموده است.

این توسعه اثرات زیان‌بار بسیاری روی محیط‌زیست و جوامع بشری داشت که با گذشت زمان اندک بروز کرده اما می‌توان گفت در آغاز قرن ۲۱ میلادی وضعیت جهان به یک توسعه ناپایدار رسیده که از مشخصه‌های آن می‌توان به رشد جمعیت، افزایش مصرف و توزیع نامتعادل منابع اشاره کرد. این توسعه ناپایدار موجب مشکلات محیط زیستی بسیاری چون خشک شدن دریاچه‌ها، انقراض گونه‌های زیستی، تغییرات آب‌وهوایی، ایجاد حفره در لایه ازن و نظام‌های طبیعی شده است.

در پی این مشکلات مفهوم توسعه پایدار توسط محققین مطرح شد تا اثرات منفی توسعه صنایع مختلف روی محیط اطراف بررسی‌شده و عوامل آن شناسایی و رفع گردد.  در سال ۱۹۷۸ میلادی، کمیته جهانی توسعه و محیط یا همان کمیسیون بروندلند تعریف جامع از توسعه پایدار ارائه می‌دهند که بنا بر آن بشریت توانایی توسعه پایدار را دارد اگر بتواند تضمین کند نیازهای حال را بدون به خطر افتادن توانایی نسل‌های آینده برای تأمین نیازهایشان، فراهم می‌آورد. سپس توسعه پایدار، در کمیسیون استراتژی حفاظت جهان که توسط اتحادیه بین‌المللی برای حفاظت طبیعت در سال ۱۹۸۰ میلادی تشکیل‌شده بود، مدون گردید.

توسعه پایدار دارای 17 هدف جهانی است که از بارزترین آنها می­توان به از بین بردن فقر، ارتقای سطح سلامت انسان­ها، افزایش سطح آموزش، آب سالم، انرژی­های پاک، رشد اقتصادی، عدم تبعیض جنسیتی، شهرها و جوامع پایدار، حفظ زمین و منابع طبیعی اشاره کرد. صنعت ساخت­و­ساز از جمله پیشرفت­های بشر است که در موارد زیادی این اهداف را در معرض خطر قرار می­دهد. مفهوم توسعه پایدار را می­توان به سه زیرمجموعه اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی تقسیم­ بندی کرد.

امروزه کشورهای توسعه یافته اهمیت و ضرورت توسعه پایدار را درک کرده و سرمایه ­گذاری علمی و مالی زیادی برای این امر انجام داده­اند. کشورهای کمتر توسعه یافته یا در حال توسعه نیز در سالهای اخیر با افزایش آسیب­ها، مخصوصا در حوزه محیط­زیست، روی به این امر آورده­ اند.

دیدگاه ها بسته شده است