مدیریت پروژه یکپارچه

توسعه پایدار
اکتبر 12, 2019
خدمات مدیریت پروژه؛ برونسپاری یا درون سازمانی ؟!
می 9, 2020

مدیریت پروژه یکپارچه

امروزه سیستم­های سنتی مدیریت و ساخت ساختمان­ها تقریبا منسوخ شده و اکثر پروژه­های بزرگ و کوچک به صورت یکپارچه مدیریت می­گردند. این مدیریت در دو بخش مدیریت استراتژیک؛ که مسئول سیاست­ گذاری و تبیین راهبردها هستند و مدیریت پروژه؛ که وظیفه مدیریت اجرای پروژه­ ها را بر عهده دارند می­باشد.با توجه به پیجیدگی پروژه­ ها امر مدیریت پروژه امروزه بر مبنای استاندارد­های بین­المللی و توسط ابزارهای نوین و مدرن تصمیم­ گیری انجام می­شود.

بر اساس تعریف انجمن مدیریت پروژه (PMI) مدیریت پروژه استفاده از دانش، مهارت­ها، ابزار و تکنیک‌هایی جهت فعالیت­ های پروژه است تا نیازهای پروژه برآورده شود و مدیر پروژه شخصی است که مسئول اجرای اهداف پروژه است. این انجمن استاندارد PMBOK را ارائه داده است که امروزه مرجع مدیریت پروژه در بسیاری از سازمان­ها و شرکت­ها در دنیا می­باشد.  این استاندارد 49 فرآیند برای مدیریت پروژه معرفی می‌کند که برای مدیریت هر نوع پروژه‌ای کافی است.

فرآیند های مدیریت پروژه بر اساس توالی مفهومی آنها به پنج گروه فرآیندهای آغازین، برنامه‌ریزی، اجرا، نظارت و کنترل و پایانی تقسیم بندی می‌شود. این استاندارد همچنین فرآیندها را براساس حوزه های دانش آنها به ده دسته مختلف تقسیم می­کند که شامل: 1) مدیریت یکپارچگی 2)مدیریت گستره 3)مدیریت زمان 4)مدیریت هزینه 5)مدیریت کیفیت 6)مدیریت منابع انسانی 7)مدیریت ارتباطات 8)مدیریت ریسک 9)مدیریت تدارکات و10)مدیریت ذی­نفعان پروژه می­باشد. این استاندارد با یکسان سازی ادبیات مدیریت پروژه رهنمون­ هایی را برای مدیریت پروژه­های منفرد در سراسر دنیا ارائه می­دهد. از سایر استانداردهای رایج در دنیا می­توان به [1]Prince و [ICB[2 اشاره کرد که به ترتیب توسط موسسه مدیریت پروژه APMG انگلستان و [IPMA[3 ارائه شده ­اند.


[1] PRoject IN Controlled Environment

[2] IPMA Competence Baseline

[3] International Project Management Association

دیدگاه ها بسته شده است