خدمات مدیریت پروژه؛ برونسپاری یا درون سازمانی ؟!

مدیریت پروژه یکپارچه
نوامبر 3, 2019

خدمات مدیریت پروژه؛ برونسپاری یا درون سازمانی ؟!

امروزه با گسترش محدوده پروژه ها و افزایش هزینه های ساخت و بهره برداری، اهمیت پیاده سازی سیستم مدیریت پروژه اصولی برای استفاده بهینه از منابع و زمان بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. خدمات مدیریت پروژه طیف وسیعی از خدمات مدیریت مهندسی را در سازمان ها و پروژه ها شامل می شود. از امور مربوط به برنامه ریزی و کنترل پروژه ها تا استقرار دفتر مدیریت پروژه (PMO) و پیاده سازی سیستم یکپارچه مدیریت سازمانی همگی از زیر شاخه های خدمات مدیریت یکپارچه پروژه می باشند.
دوراهی استخدام نیرو برای انجام فرآیندهای فوق و یا برونسپاری کل فرآیند مدیریت پروژه همواره یکی از مهمترین دغدغه های مدیران عالی شرکت ها و سازمان های پروژه محور بوده و هست. در این مقاله سیر تاریخی برون سپاری خدمات مدیریت پروژه را به همراه خلاصه ای از مزایا و معایب هریک از این روشها را به زبان ساده بررسی نموده و بهترین راهکارها را برای سازمان ها پیشنهاد خواهیم داد.

چرا برونسپاری؟

در دهه ی گذشته ی میلادی شاهد افزایش شگفت انگیز حجم برونسپاری خدمات مدیریت پروژه بوده ایم که منجر به تغییر شیوه ی انجام پروژه ها گردیده است. کاهش هزینه های سربار و افزایش کیفیت خدمات بزرگترین دلایل کارفرمایان برای حرکت به سمت برونسپاری بوده است. برونسپاری خدمات مدیریت پروژه در ابتدا بیشتر در حوزه IT و ارتباطات رواج پیدا کرد و امروزه شاهد برونسپاری خدمات مدیریت پروژه و سازمانی در حوزه ها و صنایع مختلف علی الخصوص صنعت ساخت هستیم.

سیر تاریخی برون سپاری

برونسپاری به صورت سنتی به صورت برونسپاری فرآیند کسب و کار (BPO (business process outsourcing رواج پیدا کرد و با افزایش استقبال و پی بردن کارفرمایان به منافع آن امروزه حتی به صورت برونسپاری فرآیندهای دانشی و تخصصی (KPO (knowledge process outsourcing نیز صورت می پذیرد.
در روش اول (BPO) صرفا فرآیند اجرایی یک پروژه در کسب و کار برونسپاری می گردد. رایج ترین مثال این روش در پروژه های ساخت، استفاده از پیمانکاران جزء برای انجام خدمات اجرایی بخش های مختلف ساخت یک پروژه می باشد. ولی امروزه با تخصصی شدن پروژه ها و نیاز به دانش های تخصصی سازمان ها در سطح بین المللی به روش (KPO) روی آورده اند. در این روش فرآیندهای تخصصی مدیریت کسب و کار نیز برونسپاری می گردد. این فرآیندها شامل تحلیل های تخصصی ابعاد مختلف یک سازمان و پروژه، ارائه ی راهکارهایی برای ارتقاء سطح مدیریت و پیاده سازی این راهکارها می باشد. در این روش در واقع کارفرما از دانش تخصصی و توانمندی های گروهی خارج از سازمان در قالب شرکت مشاور برای بهبود کارایی و بهینه سازی فرآیندهای مدیریت سازمانی و مدیریت پروژه های خود بهره می گیرد.

برونسپاری خدمات مدیریت پروژه

خدمات مدیریت پروژه طیف وسیعی از خدمات مدیریت مهندسی را در سازمان ها و پروژه ها شامل می شود. از امور مربوط به برنامه ریزی و کنترل پروژه ها تا استقرار دفتر مدیریت پروژه (PMO) و پیاده سازی سیستم یکپارچه مدیریت سازمانی همگی از زیر شاخه های خدمات مدیریت یکپارچه پروژه می باشند. سازمان ها برای پیاده سازی این سیستم ها به صورت درون سازمانی نیاز به استخدام نیروهای متخصص در زمینه های مختلف دارند. برای مثال در گروه مهندسی پایدار ساخت فریار که یک مشاور تخصصی در زمینه مدیریت پروژه یکپارچه می باشد، فقط برای تهیه برنامه زمان بندی یک پروژه ساختمانی بالغ بر 6 نفر نیروی متخصص در زمینه های مختلف (شامل: متخصصین برنامه ریزی، فنی-اجرایی عمرانی، معماری، مکانیک، برق، مشاور عالی مدیریتی و ...) درگیر می باشند. و یا در مرحله کنترل پروژه ها برای تحلیل پروژه ها و ارائه ی گزارشات ادواری و پیشنهاداتی برای ارتقاء پروژه علاوه بر نفرات مذکور نیروهای تخصصی در زمینه های امکان سنجی فنی و اقتصادی، مدیریت پروژه، گرافیست و متخصص سیستم ها نیز به تیم اضافه می شوند. بدیهی است سازمان ها و شرکت ها برای پیاده سازی گوشه ای فرآیندهای مذکور مدیریت پروژه به صورت درون سازمانی نیاز به استخدام بالغ بر 10 نیروی متخصص در زمینه های مختلف دارند. با توجه به اینکه هزینه های به کارگیری چنین نیروهایی برای سازمان ها سرسام آور می باشد لذا مدیران سازمان با کاهش هزینه بوسیله استخدام تعداد محدودی نیرو تن به استقرار سیستم با کیفیت بسیار پایین می دهند و لذت تجربه ی مدیریت پروژه ی یکپارچه و موثر را از دست می دهند.

راهکار چیست؟

امروزه حوزه های دانشی مورد نیاز برای اجرای بهینه ی یک پروژه بسیار متنوع می باشد. با توجه به اهمیت اتمام پروژه ها در محدوده زمان و هزینه ی تعیین شده، کارفرمایان به دنبال راهکارهایی برای افزایش کارایی و بهبود عملکرد پروژه های خود هستند. استخدام نیروهای تخصصی در حوزه های مختلف برای کمک به سازمان در این زمینه شاید مزایایی چون استقلال در مدیریت نیروها و عدم وابستگی به یک شرکت خارجی را دارا باشد ولی با توجه به افزایش سرسام آور هزینه های بالاسری و دشواری مدیریت و به کارگیری تخصص های مختلف در راستای اهداف پروژه، عملا امکان پذیر نمی باشد.
در این راستا گروه های تخصصی مختلفی در سراسر جهان در قالب شرکت های مشاور خدمات مدیریت پروژه به سازمان ها و شرکت های پروژه محور ارائه می دهند. از شاخص ترین مزایای برون سپاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- کاهش هزینه ها و افزایش محسوس کیفیت خدمات دریافتی
- بهره مندی از دانش و توانایی نیروهای نخبه و متخصص
- تمرکز سازمان بر حوزه ی اصلی کسب و کار خود
- افزایش سرعت گردش کارها و کاهش بروکراسی

گروه مهندسی پایدار ساخت فریار با در اختیار داشتن نیروهای نخبه و متخصص در زمینه های مختلف فنی، مهندسی و مدیریتی در داخل و خارج کشور خود را متعهد به ارائه ی خدمات مدیریت پروژه و مدیریت یکپارچه سازمانی در سطح بین المللی با بالاترین کیفیت می داند. ماموریت اصلی گروه فریار بهبود عملکرد و ارتقاء سطح کارایی پروژه های صنعت ساخت از طریق پیاده سازی به روزترین روش های مدیریت یکپارچه در سازمان ها می باشد. برای مشاهده خدمات ما اینجا کلیک کنید.


نمی دانید از کجا شروع کنید؟!


فرم زیر را تکمیل کنید تا همکاران ما برای راهنمایی با شما تماس بگیرند.

منابع: Rao, R. (2008). Outsourcing project management services: an emerging opportunity. Paper presented at PMI® Global Congress 2008—Asia Pacific, Sydney, New South Wales, Australia. Newtown Square, PA: Project Management Institute.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =